חדשות ואירועים - ארכיון

עולים על המגרש: פריחת האצטדיונים בישראל

28 יולי, 2012

עולים על המגרש: פריחת האצטדיונים בישראל

החדשות הרעות הן שככל הנראה לא תהיה בקרוב אולימפיאדה בישראל. החדשות הטובות הן שאצטדיונים חדשים צצים ברחבי הארץ ויוצרים תנופת נדל"ן, בעיקר של מסחר. עם פתיחת המשחקים בלונדון סקרנו את האצטדיונים החדשים ובדקנו מי נהנה מהם (רמז: משווקי הפיצוחים) ומי דווקא מעדיף להתרחק

אלפי שאולי

פורסם: 08:20 , 28.07.12

 

אין ספק שלאולימפיאדה יש משמעות נדל"נית עצומה, ואולי זה מה שצריך שוק הנדל"ן בישראל: משהו בסדר גודל אולימפי, שירעיד כאן את השוק לתנופה נדל"נית. אך האם זהו הכיוון?

לפי הגירעון התקציבי, בשורות הקיצוצים וגזרות המסים - התשובה היא כנראה לא. למרות זאת, ישנם לא מעט פרויקטים לבניית אצטדיונים ושדרוגים של האצטדיונים הקיימים אצלנו בישראל, ולרגל פתיחת האולימפיאדה בלונדון החלטנו ששווה להתעכב עליהם.

חיפה: קריית אליעזר - אאוט, סמי עופר - אין

בחיפה עומלות מזה כשנתיים חברות הבנייה אלקטרה ובסט על בניית אצטדיון סמי עופר - אצטדיון גרנדיוזי שעלותו מוערכת בכ-450 מיליון שקל. סך המושבים באצטדיון יעמוד על כ-30 אלף מקומות, ובהם תאי צפייה אישיים ומפוארים.

135 מיליון שקל מכלל הסכום המושקע בבניית האצטדיון הגיעו מקופת המועצה להסדר הימורים; 80 מיליון שקל נתרמו על ידי משפחת עופר; ו-120 מיליון שקל נוספים יגיעו ממכירת אצטדיון קריית אליעזר הישן (שבמקומו ייבנו בנייני מגורים). עוד 80 מיליון שקל יגיעו ממכירת שטחי מסחר וחסויות באצטדיון ויתר הכספים יגיעו מהקופה הציבורית של עיריית חיפה.

האצטדיון צפוי להיות מרשים מאוד מבחינה ארכיטקטונית, בעיקר בזכות הגג הזהוב שייבנה בו. שטח הגג המתוכנן עומד על 23 אלף מ"ר ומשקל הפלדה הנדרש לנשיאת הגג הוא 2,700 טון. הגג יהיה מורכב משלושה אזורים. רוב שטחו יהיה מורכב מחומר מבודד שיגן על היציעים והצופים מפני גשם ושמש, ואף ישמש כמבודד אקוסטי.

תכנון האצטדיון בוצע על ידי משרד האדריכלים הבריטי KSS, המתמחה בתכנון מבנים דומים, בשיתוף משרד האדריכלים הישראלי מנספלד-קהת. KSS השתתפה עד כה בתכנונם של מספר אצטדיונים באירופה, ובהם אנפילד, צ'לסי, מנצ'סטר סיטי ואברטון, והיא מתכננת כיום את האצטדיון החדש של טוטנהם ואצטדיון חדש בלה-הבר בצרפת.

לדברי גל פלג, מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה שמקימה את האצטדיון, "תכנון הפרויקט מתייחס לפרטים מוקפדים במיוחד, דוגמת קרבת הצופים למגרש, מרווח הרגליים ביציעים, רוחב המושב, זוויות ראייה אופטימליות לצופים, פיזור הרמקולים, מספר תאי השירותים לנשים ולגברים, גישה ומושבים לנכים ולבעלי מוגבלויות, חדרי שופטים, קירוי אקוסטי ועוד".

רמת גן: מתיחת פנים לאצטדיון הלאומי

כשברקע מנסים לגנוב לו את הבכורה, האצטדיון הלאומי ברמת גן אינו יכול לקפוא על שמריו. לפני כשבוע הגיעו לישראל נציגי ארבעה משרדי אדריכלים מאירופה, שצפויים להציג בתוך מספר חודשים תוכנית למתיחת פנים לאצטדיון.

התוכניות ייעשו לבקשת עיריית רמת גן ומינהל מקרקעי ישראל, האחראים על הפרויקט, ובמסגרתן יגדל מספר המושבים ל-55 אלף מושבים במקום 41 אלף מושבים כיום. כמו כן, במסגרת התוכנית יתווספו שירותי מסחר ועסקים בתוך מתחם האצטדיון.

במינהל ובעירייה אומרים כי לנוכח העובדה שהאצטדיון פעיל רק מספר ימים מועטים בשנה, הוחלט שיש לנצל באופן מושכל את השטח הגדול עליו הוא יושב לפעילויות נוספת, שישתלבו ביתר הפעילויות באזור. על פי ההערכות, כשהאצטדיון לא יפעל, אזור הבילויים והקניות של קניון איילון הצמוד יתרחב לכיוון מערב.

לכתבה המלאה: ראה מסמך מקושר