חיפה יוצאת במהלך "קש בק" בעקבות הקורונה

גלובס

22.06.2021

בין הנפגעים הגדולים של משבר הקורונה נמנים העסקים הקטנים והבינוניים, אשר התקשו להתמודד כלכלית עם המצב - ועל כך כתבנו ואנחנו עדיין כותבים בגלובס. בעיריית חיפה החליטו לעשות מעשה, ולהוביל מהלך. יחד עם המינהלת העירונית 2030, משיקה ראש העיר, עינת קליש רותם, את תוכנית "חיפה קש בק" - המעודדת רכישה בעסקים המקומיים. מדובר בתוכנית ראשונה מסוגה בארץ.

התוכנית מנוהלת על ידי החברה הכלכלית חיפה בשיתוף חברת כרטיסי האשראי ישראכרט ואפליקציית איזי, והיא עובדת כך: מי שיבצע רכישות בסכום מצטבר של אלף שקל באמצעות כרטיס ישראכרט, באחד ממאות העסקים החיפאים שנרשמו למיזם, יקבל החזר כספי של 50 שקל ישירות לכרטיס האשראי. הרכישות אינן מתוחמות בזמן, אך בשלב זה ההחזר הכספי יינתן באופן חד פעמי.

לצורך מימון ההחזרים הכספיים הקימה החברה הכלכלית חיפה קרן ייעודית בהיקף של 10 מיליון שקלים, לתקופה של שלוש שנים, אשר תתמוך ותלווה את הפרויקט. את העסקים שלוקחים חלק במיזם - הפועלים בתחומים כמו אוכל, פנאי, הלבשה, הנעלה, ספורט, חדרי בריחה ומכוני כושר - ניתן יהיה לאתר באמצעות אתר ואפליקציית איזי.

בשלב ראשון מדובר בפיילוט שיימשך כחצי שנה, ובתום התקופה יבוצע ניתוח נתונים שממנו ניתן יהיה ללמוד על מאפייני הפעילות הכלכלית של העיר. בחיפה פועלים כ-12 אלף עסקים, מתוכם כ-8,000 זעירים וקטנים. לפי נתוני עיריית חיפה, הם ספגו פגיעה של יותר מ-30% מנפח הפעילות בעקבות ימי הסגר שהוטלו על המשק בשנה החולפת.