החברה הכלכלית לחיפה בע"מ נוסדה בשנת 1972 כתאגיד עירוני בבעלות מלאה של עיריית חיפה. החברה פועלת כזרוע יזמית וביצועית של העירייה בפיתוח פרויקטים רחבי היקף. לחברה ניסיון של חמישה עשורים ביצירת עוגנים כלכליים, עסקיים ומסחריים המהווים פלטפורמה ליצירת מקומות תעסוקה, מסחר, תרבות, ספורט ופנאי. החברה הכלכלית לחיפה מניעה שיתופי פעולה אסטרטגיים עם חברות מהגדולות במשק מהמגזר הפרטי והציבורי ובעלת הצלחות רבות. מבנה הפעילות העסקי של החברה מכוון ליצירת פרויקטים כלכליים ארוכי טווח ובעלי אימפקט חברתי, מסחרי וסביבתי גם יחד.
לחברה הכלכלית מספר חברות בנות בתחומי פעילות שונות:
חברת מת"ם (49.9%): ניהול ופיתוח פארק לחברות הייטק עולמיות מובילות בתחומן, במבואותיה הדרומיים של חיפה. מתפרש על שטח של כ-240 דונם ובו כ- 240,000 מ"ר שטחיים מסחריים מניבים.
חברת פארק מדעי החיים חיפה(100%): ייזום, הקמה ופיתוח פארק לחברות ביוטכנולוגיה ומדעי החיים. מתפרש על שטח של 31 דונם במבואותיה הדרומיים של חיפה.
חברת חברת האצטדיון בינלאומי חיפה בע"מ:  ייזום והקמת אצטדיון בינלאומי - סמי עופר. 30,000 מושבים ביציעים מקורים. מדורג בתקן פיפ"א הגבוה ביותר, ומקנה חווית צפייה הטובה ביותר בישראל.
חברת היי-סנטר(100%):  ניהול מרכז טכנולוגי המקדם תוכניות האצה לחברות הזנק חיפאיות, הכוללות הטבות ותמריצים לפיתוח רעיונות, טכנולוגיות ומוצרים חדשניים

כלכלית חיפה ניהול פרוייקטים (100%)

קרית הספורט והבילוי חיפה בע"מ (100%)

חברת שת"ם (100%)

חברת ניהול פארק מדעי החיים (50%)

'תרשים מבנה חברות בת של החברה הכלכלית חיפה , קיימת חלופה נגישה בטקטס בעמוד זה